Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » Prawdy i mity o oleju lnianym
Kontakt
Hity sklepowe
Systemy płatności
  • tpay.com
Raty/Leasing
i-Raty - raty online
i-Leasing - leasing online

Prawdy i mity o oleju lnianym

Zmiany jakie zachodzą przy przechowywaniu oleju lnianego o dużej zawartości kwasów Omega 3, to zespół procesów jakim on ulega pod wpływem czynników zewnętrznych. Proces ten nazywamy potocznie jełczeniem oleju. Jełczenie oleju lnianego może zachodzić pod wpływem szeregu czynników, szczególnie w wyniku działania tlenu atmosferycznego, temperatury, wilgoci bądź wody oraz mikroflory. Wszystkie zmiany jakie zachodzą podczas jełczenia oleju lnianego wpływają na jego wartość odżywczą.. Wartość odżywcza oleju lnianego jest tym mniejsza, im dalej został posunięty proces jego jełczenia, w wyniku czego zostały zniszczone w części lub całkowicie zawarte w nim wartościowe składniki. Szczególnie NNKT jako kwasy wielonienasycone oleju lnianego są najbardziej narażone na utlenianie, w wyniku czego tracą właściwości kwasów niezbędnych. Podczas utleniania oleju lnianego zniszczeniu ulegają również witaminy i prowitaminy w nim zawarte. 
Szybkość jełczenia oleju lnianego zależy od dostępu tlenu i jest ona tym większa im większa jest powierzchnia styku oleju z tlenem powietrza. Temperatura przechowywania oleju lnianego ma wpływ na proces jego szybkości jełczenia. Wraz ze wzrostem temperatury proces jełczenia oleju lnianego przebiega szybciej. Można powiedzieć, że istnieje ścisła zależność pomiędzy temperaturą przechowywania a stopniem zjełczenia oleju lnianego. Obniżenie temperatury przechowywania oleju lnianego spowalnia proces jebłczenia a tym samym zachowuje dłużej swoje wartościowe składniki. Cechą charakterystyczną psucia się oleju lnianego jest jego gorzki smak. 
Prawdą jest fakt konieczności przechowywania oleju lnianego w lodówce jak też fakt termicznego zabezpieczania oleju lnianego na czas transportu pomiędzy wytwórcą , a następnie odbiorcą detalicznym. 
Olej lniany zimnotłoczony bezpośrednio po wytłoczeniu zawiera w sobie pewną ilość substancji (nietłuszczowych) które przechodzą do oleju w procesie tłoczenia. Są to przede wszystkim śluzy, substancje białkowe, fragmenty nasion, woda i inne. Woda hydrolizuje glicerydy i zwiększa zawartość WKT (Wolne Kwasy Tłuszczowe) w oleju. Jednocześnie woda wraz z drobnymi cząsteczkami nasion, substancjami białkowymi i śluzowymi tworzy doskonałe warunki do rozwoju mikroflory, która prowadzi do procesów gnilnych zachodzących w oleju lnianym, przyśpieszając tym samym proces jełczenia oleju i zmianę smaku. Może też stworzyć warunki dla rozwoju bakterii beztlenowych. Dlatego tak ważny jest tzw. optymalny czas sedymentacji oleju lnianego, który jest ściśle związany jest z jego klarownością, ważną cechą organoleptyczną wszystkich olejów roślinnych. Olej lniany, który kupujemy w sklepie nie powinien zawierać żadnych osadów ani zawiesin, ponieważ substancje te nie są substancjami tłuszczowymi, a ich dłuższe przebywanie w oleju przyśpiesza proces jełczenia.

Przejdź do strony głównej
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu